SIFIR FİYATLAR Toyota Corolla1.965.000 TL
Karşılaştırma

2027 Nissan Rogue vs Toyota RAV4: Teknik Karşılaştırma

arabayorum 17 Eylül 2026 25 okuma

Kısaca: Nissan Rogue mu Toyota RAV4 mü daha güçlü?

Toyota RAV4, 2,5 litre hibrit sistemiyle 236 HP üretirken Nissan Rogue 1,5 litre turbo benzinliyle 201 HP sunuyor; torkta ise Rogue 225 lb-ft ile RAV4'ün 163 lb-ft değerini geçiyor. Rogue 2.098 litre azami kargo alanı sunarken RAV4 1.070 litrede kalıyor; çekme kapasitesinde RAV4 794 kg ile önde.

İlgili: Toyota RAV4 kullanıcı yorumları

2027 Nissan Rogue vs Toyota RAV4: Teknik Karşılaştırma

Kompakt SUV sınıfında karar vermek, sürücü destek teknolojisiyle motor karakteri arasında denge kurmayı gerektirir. 2026 Nissan Rogue turbo beslemeli benzinli motoru ve geniş kargo hacmiyle öne çıkıyor. 2026 Toyota RAV4 ise hibrit verimliliği ve yüksek gücüyle farklı bir çizgi izliyor. Bu karşılaştırma, iki modelin dış tasarımını, kabin teknolojisini, boyutlarını ve motor performansını rakamlarla ele alıyor.

Her iki model de 2026 model yılı versiyonlarıdır. Rogue tarafında S, SV Moonroof, Dark Armor, Platinum ve Rock Creek donanımları bulunuyor; RAV4 tarafında ise LE, XLE, XLE Premium, XSE Tech, Woodland ve Limited seçenekleri sunuluyor. Aşağıdaki değerler bu yelpazenin temel teknik özelliklerini yansıtır; koltuk ısıtma ve ekran boyutu gibi bazı detaylar seçilen pakete göre değişebilir. Söz konusu modeller Türkiye pazarına resmi olarak sunulmadığından, tüm değerler Kuzey Amerika özelliklerini esas alıyor.

Dış tasarım nasıl farklılaşıyor?

Nissan Rogue, markanın imzası olan V-Motion ön ızgara tasarımıyla dikkat çekiyor. LED gündüz farları ve 17 inç alüminyum alaşım jantlar, ön yüze belirgin bir kimlik kazandırıyor. Arkadaki geri çekilebilir kargo kapağı bagaj erişiminde pratiklik sağlıyor. Bu tasarım dili, günlük kullanımda hem işlevsellik hem görünürlük arayan sürücülere hitap ediyor.

Toyota RAV4 ise boya uyumlu ızgara tasarımıyla daha sade bir dış görünüm sunuyor. LED gündüz farları burada da yer alıyor; 17 inç jantlar koyu gri tonda geliyor ve dikey LED vurgu lambalarıyla destekleniyor. İki modelin jant boyutu özdeş olsa da renk ve gövde işlemeleri farklı karakter yaratıyor. Rogue daha teknolojik, RAV4 ise daha dengeli bir tasarım izlenimi bırakıyor.

Boyutlar ve kargo kapasitesi nasıl?

Boyut değerleri iki modelin birbirine yakın olduğunu ortaya koyuyor, ancak birkaç noktada belirgin ayrışma var. Rogue uzunluk ve dingil mesafesinde küçük bir üstünlüğe sahip; RAV4 ise genişlik ve yükseklikte az farkla önde. Dingil mesafesi arka koltuk diz mesafesini doğrudan etkilediğinden Rogue bu alanda avantajlı konumda.

  • Uzunluk: Nissan Rogue 4.648 mm, Toyota RAV4 4.600 mm
  • Genişlik: Nissan Rogue 1.840 mm, Toyota RAV4 1.855 mm
  • Yükseklik: Nissan Rogue 1.689 mm, Toyota RAV4 1.694 mm
  • Dingil mesafesi: Nissan Rogue 2.705 mm, Toyota RAV4 2.690 mm
  • Boş ağırlık: Nissan Rogue 1.630 kg, Toyota RAV4 1.680 kg

Cargo kapasitesinde fark belirginleşiyor. Nissan Rogue 2.098 litre azami kargo alanı sunarken Toyota RAV4 1.070 litrede kalıyor. Sık eşya taşıyan veya uzun yolculuk yapan kullanıcılar için bu fark önemli bir kriter. RAV4 tarafındaki 40/60 oranında katlanabilir arka koltuklar ise yükleme esnekliğini artırıyor.

Kabin teknolojisi ve bilgi-eğlence sistemleri

Toyota RAV4 ekran boyutlarında öne geçiyor. 10,5 inç Toyota Multimedya ekranı ve 12,3 inç dijital gösterge paneli, kabine geniş bir dijital yüzey kazandırıyor. Nissan Rogue'da ise NissanConnect 8 inç dokunmatik ekran ve 7 inç sürüş destek ekranı yer alıyor. Ekran alanı öncelikli bir kriter ise RAV4 bu kısımda net bir fark yaratıyor.

Her iki modelde kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto entegrasyonu bulunuyor. Telefon bağlantısını kablosuz kuran bu sistem, günlük kullanımda kablo karmaşasını ortadan kaldırıyor. Kablosuz şarj de her iki modelde destekleniyor; uyumlu telefonlar altlıkta kablo gerektirmeden şarj olabiliyor. RAV4 ayrıca iki adet USB Type-C bağlantı noktasıyla arka yolcuların ihtiyacını da karşılıyor.

Gösterge paneli tarafında RAV4'ün 12,3 inç dijital ekranı, Rogue'un 7 inç ekranına kıyasla daha zengin bir bilgi sunumu sağlıyor. Rogue'daki sürüş destek ekranı ise sürücüye odaklanan, kompakt bir arayüz sunuyor. İki yaklaşım farklı önceliklere yanıt veriyor: RAV4 geniş görsel alan, Rogue işlevsel netlik tarafında konumlanıyor.

İç mekân konforu ve koltuk düzeni

Nissan Rogue kabininde grafit kumaş koltuk yüzeyleri ve ısıtmalı TailorFit sarılı direksiyon simidi öne çıkıyor. Sürücü, beş seçilebilir sürüş modu kadranıyla modelin karakterini kolayca değiştirebiliyor; bu düzenleme farklı yol ve hava koşullarına uyum sağlıyor. Koltuk ısıtma gibi konfor detayları donanım seviyesine göre değişebildiğinden alt paketlerde içerik farklılaşabilir.

Toyota RAV4 tarafında kontrast dikişli kumaş koltuklar ve arka havalandırma sistemi bulunuyor. Arka yolculara yönelik havalandırma, uzun yolculuklarda kabin konforunu artıran bir detay olarak öne çıkıyor. 40/60 oranında katlanabilir arka koltuklar hem yolcu hem yük taşıma esnekliği sunuyor.

Kabin karakteri açısından Rogue, sürüş modu ve ısıtmalı direksiyon gibi sürücü odaklı detaylarla ayrışıyor. RAV4 ise arka yolcu konforu ve esnek koltuk düzeniyle öne çıkıyor. Hangisinin öncelikli olduğu, aracın çoğunlukla tek kişiyle mi yoksa aileyle mi kullanıldığına bağlı.

Motor ve performans: turbo mu, hibrit mi?

İki modelin motor felsefesi bu noktada tamamen ayrışıyor. Nissan Rogue 1,5 litre DOHC üç silindirli turbo benzinli motor kullanıyor ve 201 beygir güç üretiyor. Toyota RAV4 ise 2,5 litre dört silindirli hibrit sistemle 236 beygire ulaşıyor. Güç değerinde RAV4 önde; ancak tork tarafında tablo değişiyor.

  • Motor: Nissan Rogue 1,5L üç silindir turbo, Toyota RAV4 2,5L dört silindir hibrit
  • Güç: Nissan Rogue 201 HP, Toyota RAV4 236 HP
  • Tork: Nissan Rogue 225 lb-ft, Toyota RAV4 163 lb-ft
  • Aktarma: Her iki modelde de AWD (dört tekerlekten çekiş)
  • Çekme kapasitesi: Nissan Rogue 680 kg, Toyota RAV4 794 kg

Rogue'un 225 lb-ft torku, RAV4'ün 163 lb-ft değerinin belirgin biçimde üzerinde. Tork, düşük devirde ivmelenme ve çekiş gücünü belirlediğinden Rogue şehir içi tepkilerde avantajlı olabilir. RAV4'ün hibrit sistemi ise yakıt verimliliğinde öne çıkan bir yapı sunuyor. Çekme kapasitesinde ise RAV4, 794 kg ile Rogue'un 680 kg değerini geçiyor.

Her iki model de AWD sistemiyle dört tekerlekten çekiş sunuyor; bu, kaygan ve zorlu zeminlerde tutuşu artıran bir aktarma düzeni. Yakıt deposu kapasitesi her iki modelde de 55 litre; hibrit aktarma sayesinde RAV4 tam depoda daha uzun bir menzil sunma potansiyeli taşıyor.

Hangi model kime uygun?

İki kompakt SUV de güçlü yanlarıyla farklı öncelikleri karşılıyor. Nissan Rogue; yüksek kargo hacmi, güçlü tork ve sürüş modu esnekliğiyle işlevsellik arayan kullanıcılara hitap ediyor. Toyota RAV4 ise hibrit verimliliği, geniş ekranları ve daha yüksek çekme kapasitesiyle uzun vadeli ekonomi ve teknoloji tarafında öne çıkıyor.

Cargo hacmi ve düşük devir çekişi öncelikliyse Rogue mantıklı bir tercih. Yakıt ekonomisi, ekran alanı ve çekme kapasitesi ön plandaysa RAV4 daha uygun görünüyor. Karar vermeden önce her iki modeli aynı donanım seviyesinde karşılaştırın ve kendi kullanım profilinize göre bir test sürüşü planlayın.

Blogda ara
İlgilendiğin model veya konuyu yaz, tüm yazılarda arayalım.

Bu yazıyı beğendiysen paylaş!

İlgili Yazılar
Blogdaki diğer yazıları gör →