Kısaca: BMW i5 Sedan ve M60 Touring arasındaki farklar nelerdir?
BMW i5 xDrive40 Sedan daha sade bir gövde ve 290 kW güç sunarken, M60 Touring 442 kW güç ve geniş yükleme alanı sağlar. M60 Touring 0-100 km/sa hızlanmasını 3,9 saniye ile tamamlarken, Sedan versiyonu 5,4 saniye sürmektedir.

2026 BMW i5 elektrikli seçenekleri arasında gövde tipi ve performans bakımından belirgin farklar bulunuyor. i5 xDrive40 Sedan daha sade bir sedan alternatifi sunarken M60 xDrive Touring, yüksek performansı geniş yükleme alanıyla bir araya getiriyor. Aşağıdaki teknik veriler farklı gövde ve donanımlara aittir; menzil değerleri ölçüm standardına göre değişebilir.
i5 xDrive40 Sedan, dört tekerlekten çekişli elektrikli bir otomobil. Açıklanan kullanılabilir batarya kapasitesi 81,2 kWh, WLTP menzili ise donanım ve ölçüm versiyonuna göre 486–580 km aralığında. Gerçek kullanımda hava sıcaklığı, hız ve yol koşulları menzili düşürebilir. Standartlaştırılmış gerçek kullanım tahminleri de bu nedenle daha geniş bir aralık gösteriyor.
M60 xDrive Touring de çift motor ve dört tekerlekten çekiş kullanıyor; ancak 442 kW (601 bg) güçle performans odağını öne çıkarıyor. 0-100 km/sa hızlanması 3,9 saniye. BMW Türkiye’nin model sayfasında Touring için WLTP menzili 454–522 km olarak veriliyor. Daha yüksek performansın yanı sıra station wagon gövde, uzun yükleri ve hacimli eşyaları taşımayı kolaylaştırıyor.
| Teknik özellik | i5 xDrive40 Sedan | i5 M60 xDrive Touring |
|---|---|---|
| Motor ve çekiş | Çift elektrik motoru, xDrive | Çift elektrik motoru, xDrive |
| Maksimum güç | 290 kW (394 bg) | 442 kW (601 bg) |
| Tork | Versiyona göre değişebilir | 795 Nm; geçici M işlevlerinde 820 Nm |
| 0-100 km/sa | 5,4 saniye | 3,9 saniye |
| Gövde | Sedan | Touring (station wagon) |
Her iki araçta da 84,4 kWh nominal ve 81,2 kWh kullanılabilir batarya bilgisi yer alıyor. i5 xDrive40 Sedan için hızlı şarjın tepe gücü 206 kW, yüzde 10’dan 80’e dolum tahmini yaklaşık 29 dakika. M60 Touring’de hızlı şarj için 206 kW tepe ve ortalama 123 kW şarj gücü açıklanıyor; yüzde 10’dan 80’e dolum yaklaşık yarım saat sürüyor. Bu süreler uygun hızlı şarj istasyonu, batarya sıcaklığı ve doluluk düzeyine bağlıdır.
AC şarjda Sedan için 11 kW, Touring için 22 kW’a kadar değerler belirtiliyor; yüksek AC güç için uygun üç fazlı bağlantı gerekir. Evdeki şarj süresi tesisat ve araç donanımına göre değişir. Uzun yolda planlama yaparken katalog menzili yerine hava koşullarını ve otoyol hızını hesaba katmak gerekir.
| Batarya, menzil ve alan | i5 xDrive40 Sedan | i5 M60 xDrive Touring |
|---|---|---|
| Kullanılabilir batarya | 81,2 kWh | 81,2 kWh |
| WLTP menzili | 486–580 km | 454–522 km |
| DC hızlı şarj | En fazla 206 kW | En fazla 206 kW |
| Bagaj hacmi | 490–785 litre | 570–1.700 litre |
| Boş ağırlık | Yaklaşık 2.345 kg | Yaklaşık 2.425 kg |
Bu yeni nesil versiyonlar için uzun döneme yayılan, doğrulanmış yaygın bir kronik arıza tablosu bulunmuyor. Bu nedenle batarya arızası, yazılım sorunu veya şarj sistemi kusurunu kesin kronik problem gibi nitelemek doğru olmaz.
İkinci elde batarya sağlık raporu, şarj geçmişi, yazılım güncellemeleri ve yüksek voltaj sistemi kontrol edilmeli. M60’ın performans donanımı ve ağır gövdesi lastik ve fren giderlerini etkileyebilir; bunlar tek başına kronik arıza sayılmaz. Servis ve parça maliyetleri için aracın garanti kapsamı ve yetkili servis koşulları ayrıca sorgulanmalı.
BMW Türkiye’nin güncel model sayfalarında i5 xDrive40 Touring ve i5 M60 xDrive Touring tanıtılıyor. Bu durum, yurt dışı teknik verilerdeki xDrive40 Sedan’ın aynı motor ve donanımla Türkiye’de satışta olduğu anlamına gelmiyor. Sedan versiyonun bulunabilirliği, stok ve fiyatı bayi üzerinden doğrulanmalı. M60 Touring için de güncel satış fiyatı ve teslimat durumu ayrıca teyit edilmeli; yurt dışı fiyatı Türkiye fiyatı kabul edilmemeli.
Türkiye’deki model ailesini BMW i5 kullanıcı yorumları sayfasında inceleyebilir, station wagon alternatifi olarak BMW i5 Touring sayfasına göz atabilirsiniz. Güncel liste fiyatları için BMW i5 sıfır fiyat sayfasını kontrol edin. Elektrikli BMW seçenekleri için BMW modelleri de karşılaştırılabilir.
Her iki model de çift motorlu ve dört tekerlekten çekişli. M60 Touring 601 bg gücü ve 3,9 saniyelik hızlanmasıyla daha performans odaklı.
WLTP menzilleri versiyona göre 454–580 km arasında değişiyor. Hızlı şarjda yüzde 10’dan 80’e dolum yaklaşık yarım saat; gerçek menzil ve süre koşullara bağlı.
Doğrulanmış yaygın kronik sorun verisi sınırlı. Satın almadan önce batarya sağlığı, şarj ve elektronik sistemler kontrol edilmeli.
BMW Türkiye’nin model sayfalarında Touring seçenekleri bulunuyor. Sedan xDrive40’ın Türkiye’deki satış ve stok durumu ayrıca doğrulanmalı.
Yüksek performans ve geniş bagaj öncelikliyse M60 Touring; sedan gövde ve daha ölçülü performans aranıyorsa xDrive40 Sedan değerlendirilebilir. Türkiye fiyatı ve servis koşulları kararı etkiler.
Batarya sağlık raporu, garanti, hasar geçmişi ve şarj sistemi kontrolleri olumluysa düşünülebilir. M60’ın lastik ve fren giderleri de bütçeye katılmalı.
BMW i5 xDrive40 Sedan, i5 M60 Touring’e göre daha düşük performanslı ve sedan gövdeli. M60 Touring’in temel farkı yüksek güçle birlikte genişletilebilir bagaj alanı. Daha uygun gövde seçeneğini ve kullanıcı deneyimlerini BMW 5 Serisi sayfasıyla da karşılaştırabilirsiniz.
BMW i5 xDrive40 Sedan ile M60 xDrive Touring aynı elektrikli sedan-wagon ailesinde farklı ihtiyaçlara sesleniyor. Menzil ve performans verileri kadar bagaj hacmi, Türkiye’deki gerçek versiyon bulunabilirliği ve toplam sahip olma maliyeti de seçimde belirleyici. Özellikle Türkiye dışı teknik değerleri, satın alınacak aracın donanımıyla eşleştirmek gerekiyor.